Przygotujcie się na Fascynującą Podróż Wsteczną W Czasie: Najstarsza Pisanka w Malowniczej Chorwacji z Drugiej Połowy XV Wieku. A HALO SPLIT polski Przewodnik SPLIT zabierze Cię w tę ciekawą podróż.

W malowniczej Chorwacji, gdzie korzenie historii sięgają drugiej połowy XV wieku, przenosimy się w czasie do miejscowości Gudovac, odkrywając najstarszą pisankę na świecie. To wyjątkowe znalezisko wyłoniło się archeologowi Goranovi Jakovljevićowi podczas swoich badań w 2003 roku. Gudovac znajduje się, niedaleko Bielovaru, zaledwie 100 km od Zagrzebia.

Opisywana pisanka została odkryta na głębokości 3 metrów. Rozbita nietuzinkowa pisanka została znaleziona w 148 kawałkach skorupek. Były one różnych drobnych rozmiarów. W ciągu 6 miesięcy została pieczołowicie złożona. Nie udało się złożyć całej pisanki a jedynie 65%. Zespół archeologów przyczynił się do składania, rekonstrukcji i konserwacji najstarszej pisanki z milimetrowych skorupek. Sama gudovacka pisanka jest nie wielka ma rozmiar jaja „S”.

Technika zdobienia jajek wielkanocnych.

Technika wosku i motywy serc. Odniesienie do tradycji malowania jajek, nadal żywej w kulturze ludowej. Eksperci twierdzą, że do zabarwienia jaja wykorzystano technikę pomalowania korą dębową uzyskując piękny czerwono-brązowy. Ta wyjątkowa pisanka została ozdobiona motywami geometrycznymi oraz motywami serc.. W tamtych już czasach do zdobienia wykorzystano technikę lanego wosku. Symbolika – serce zawsze było symbolem miłości, dlatego przypuszcza się, że być może pisanka gudovacka została podarowana bliskiej osobie. Historia jest fascynującym przykładem praktykowanej nadal w kulturze ludowej sztuki wosku. W wyniku faktów możemy docenić rzemiosło i umiejętności artystyczne ludzi tamtych czasów.

Jak czytacie, to nie tylko podróż w przeszłość kultury i tradycji, ale również współczesne odniesienie do jakże pięknej tradycji. Do dzisiejszych czasów przetrwała przepiękna tradycja malowania jajek.

Długoletnie zwyczaje Wielkanocne.

Kultura ludowa Chorwacji w nowym świetle. Już w wczesnochrześcijańskich czasach, ludność chorwacka celebrowała Wielkanoc jako „Vazma”, związując ją z nadejściem wiosny i odnową życia. Nawiasem mówiąc, historia dawania jajek na Wielkanoc sięga 1000 lat temu. Te długoletnie zwyczaje nabierają nowego znaczenia dzięki odkryciu unikalnych pisanek.

W tamtym okresie nie istniała żadna osada w Gudovacu. Istniał jednak średniowieczny zamek nizinny, na którym odnaleziono także inne bogate obiekty z tamtej epoki. Na podstawie źródeł historycznych i średniowiecznych dokumentów przyjmuje się, że właścicielem zamku był Petar z Gudovac, protonotariusz. Wiadomo też, że był w sporze z paulińskim klasztorem Wszystkich Świętych w Pavlinim Kloštru. Przypuszcza się też, że był w konflikcie z dworem królewskim Macieja Korwina, będącego wówczas królem chorwacko-węgierskim. Cóż, czy jajko wielkanocne jest dziełem jego rąk!?

Dwie najstarsze pisanki na świecie przywrócone życiu. Odpowiednikiem z Kołomyi na Ukrainie, stanowi dzisiaj dwie najstarsze pisanki na świecie.

To odkrycie nie tylko ożywia dawne tradycje zdobienia jajek. Również podkreśla piękno rękodzieła tamtych czasów. W ten sposób przypominając o bogactwie kulturowym i artystycznym tego małego regionu, jakim jest Chorwacja. Dlatego odkrycie najstarszej pisanki na świecie ma nie tylko wartość historyczną, ale również kulturową i społeczną, przypominając nam o bogactwie naszych tradycji i dziedzictwie. O bogactwie kultury Chorwacji opowiem Wam podczas spaceru – czyli Polski Przewodnik Split.

najstarsza pisanka gudovacka pisanka

Ciekawe czy w Splicie lub Trogirze też znajdują się takie pisanki. Ze swojej strony czyli Monika i Roman Przewodnik Split zapraszają na wielkanocne święta do Chorwacji. Przyjeżdżając do Chorwacji zapraszam na spotkanie. Wpisz polski przewodnik Split lub przewodnik Trogir – Roman. TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY

Przewodnik Split, Trogir, Hvar – Roman – Tłumacz przysięgły Chorwacja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *