WIATRY CHORWACJI – JAKIE SĄ WIATRY NAD CHORWACKIM ADRIATYKIEM ?? BURA CZY BORA ??
WIATRY CHORWACJI
Wiatry Chorwacji – Atmosferyczne ruchy powietrza. Przeczytać, który wiatr wieje o silnej mocy i należy uważać, dlaczego morze potrafi się nagle drastycznie oziębić. Dowiedz się, kiedy nie należy nurkować, obserwując siłę wiatru. Przeczytaj, kiedy nie wypływać jachtem na morze. Ruch powietrza względem powierzchni Ziemi, posiada swoją charakterystykę.
TRAMONTANA
To PÓŁNOCNY, ZIMNY, SUCHY, WIATR SCHODZI Z GÓR północnego wybrzeża Adriatyku. Ruch powietrza podobny do bury. Wieje nad Adriatyk. Tramontana nigdy nie osiąga takiej siły i prędkości ja bura. Cyklon dalej od brzegu jest silniejsza i tworzy duże fale.
BURA
Wieje z PÓŁNOCNEGO WSCHODU, częściej w zimnych porach roku. To SILNY, SUCHY i ZIMNY, wiatr, gwałtownie zwiększający swoją prędkość. Osiąga nawet PRĘDKOŚĆ 200 km. Dużą siłę osiąga najczęściej zimą. Nad lądem tworzy się ośrodek wysokiego ciśnienia, a nad morzem przeważa ciśnienie niskie. Šura bura (ciemna bura) to tzw. odmiana wiatru bura z deszcze. Podobne wiatry wieją m. in. we Francji (mistral), w Południowej Ameryce i na Kaukazie. We Włoszech ma nazwę BORA. W Chorwacji mówi się i obowiązuje nazwa BURA.
LEVANAT
To WILGOTNY I ZIMNY WIATR WSCHODNI, przeważnie umiarkowany i tylko czasami silny. Wieje przez krótki czas, towarzyszy mu pochmurna i deszczowa pogoda.
JUGO
CIEPŁY, POŁUDNIOWO-WSCHODNI wiatr, który wieje przeważnie równomiernie wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Jugo rozpędza się przez kilka dni. Wieje ze stałą prędkością. Jest to najsilniejszy ruch powietrza na pełnym morzu. Często towarzyszą mu niskie, ciemnoszare chmury, wysoka wilgotność, ulewne deszcze, a czasami burze. Towarzyszą mu NIEKORZYSTNE WARUNKI BIOMETEOROLOGICZNE. W średniowiecznym Dubrowniku jugo było okolicznością łagodzącą przy popełnionych przestępstwach.
OŠTRO
Wiatr BARDZO CIEPŁY I WILGOTNY POŁUDNIOWY. Najczęściej występuje na pełnym morzu. Cyklon zbliża się z północnego zachodu lub zachodu. Posiada dużą siłę – wieje krótko.
LEBIĆ
To WILGOTNY I CIEPŁY WIATR POŁUDNIOWO-ZACHODNI. Przynosi świeżość latem oraz deszcz i śnieg zimą. Często występuje po południu. Cyklon porusza się na północny wschód. Zimą potrafi być bardzo silny.
PULENAT
(Pulentara) to wiatr ZACHODNI BARDZO RZADKO WYSTĘPIJE w Chorwacji. Pojawia się nagle. Nie wieje często ani długo. Zimą może osiągnąć znaczną siłę. Przynosi krótkotrwałe i ulewne deszcze oraz powoduje dyskomfort i pobudzenie.
MAESTRAL
to LETNI, WILGOTNY O ŚREDNIEJ SILE, WIEJĄCY Z PÓŁNOCNEGO ZACHODU. Podąża za ładną pogodą i łagodzi letnie upały. Latem zwykle zaczyna wiać między godziną 8 a 9, najsilniej około 14, a przestaje wiać około 18 lub najpóźniej o zachodzie słońca.
Teraz już wiesz jakie są wiatry Chorwaci. Tymi ciekawostkami podzieli się z Wami Roman polski Przewodnik Split i Monika z HALO SPLIT. Zwiedzając z polskim przewodnikiem Split , Trogir , Hvar masz gwarantowaną podróż z uśmiechem, humorem owianą historią i ciekawostkami. Taka jest nasza dewiza do klienta.
Przewodnik Split, Trogir, Hvar – Roman – Tłumacz przysięgły Chorwacja