festyn ostryg

W okolicach święta św. Józefa w marcu, na półwyspie Pelješac w miejscowościach Mali Ston i Brijesta obchodzony jest DZIEŃ OSTRYG (FEŠTA KAMENICA). Ciekawostki na temat tego niezwykłego małża o bogatej historii warto

Ostryga to żywy organizm, hermafrodyta o bogatych wartościach odżywczych. Ostrygi są żywymi organizmami, posiadają własne mięśnie, jamę ustną oraz narządy płciowe. Po spożyciu tworzą w żołądku szczególny mikroklimat. Ostrygi to hermafrodyty-biseksualne osobniki, które rozmnażają się tylko dwa razy w roku, między innymi w Zatoce Malostońskiej.

Pomimo nieestetycznego wyglądu, ostrygi posiadają wysoką wartość odżywczą – jedząc kilka ostryg pięć do siedmiu razy w miesiącu dostarczamy organizmowi wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega 3, niezbędnych do zdrowego funkcjonowania. Ostrygi są bogatym źródłem witamin A, B1, B2 i B3, C, D i niezbędnych aminokwasów. 6 ostryg zawiera 32 mg cynku, co pokrywa około 290 % dziennego zapotrzebowania człowieka.

Jednym z najwybitniejszych hodowców tej wyjątkowej muszli w latach trzydziestych XX wieku była rodzina Bandur, która w 1936 roku zaprezentowała swój produkt na Międzynarodowej Wystawie General Trades w Londynie, gdzie zdobyła Grand Prix i Złoty Medal.

Ostryga malostońska w 2020 roku została oficjalnie uznana przez Komisję Europejską i wpisana na listę chronionych nazw pochodzenia geograficznego UE. To oznacza, że autentyczność i wyjątkowość tej ostrygi zostały potwierdzone na szczeblu europejskim. Teraz możemy cieszyć się smakiem tego chorwackiego wyjątkowego owocu morza wiedząc, że jest on niepowtarzalnay i pochodzi z określonego regionu. To doskonała wiadomość dla koneserów, którzy doceniają wysoką jakość i tradycję w produkcji ostryg.

W 1983 roku w Zatoce Malostońskiej został ustanowiony specjalny rezerwat przyrody na Morzu Adriatyckim. Co tydzień sprawdzana jest jakość wody, aby zagwarantować najlepsze warunki środowiskowe do hodowli ostryg. Cały obszar wodny zatoki jest zaliczany do najwyższej kategorii klasyfikacji wód do hodowli skorupiaków. Zatoka Malostońska jest zasilana wieloma podwodnymi źródłami oraz wodami rzeki Neretvy, która dostarcza dużo słodkiej wody. Zatoka jest długa, wąska i posiada silne prądy morskie, co sprawia, że przypomina bardziej rzekę niż zatokę o długości 30 kilometrów. Połączenie słodkiej i słonej wody, prądów, słońca oraz kształtu zatoki nadaje jej specyficzny charakter, który sprawia, że jest bogatsza w plankton niż otwarte morze Adriatyku. To jest pożywienie ostryg i powód, dla którego ostryga malostońska jest tak ceniona i smaczna.

Jakość morza jest kluczowa dla ostryg, ponieważ filtrują one od 50 do 70 litrów wody morskiej dziennie. Dlatego też przeprowadzane są regularne kontrole w Zatoce Malostońskiej przez Państwowy Inspektorat. Próbki pobierane są w 5 lokalizacjach co tydzień.

Ostrygi jedzono w Zatoce Malostońskiej od czasów starożytnych, pierwsze pisemne wzmianki o ich hodowli pochodzą z XIV wieku i czasów Republiki Dubrownickiej. Dokument z 1667 roku świadczy o hodowli i handlu ostrygami. Drewniane konstrukcje, które wykorzystywano do hodowli ostryg, są używane do dziś w niektórych gospodarstwach.

Na podstawie źródeł można wywnioskować, że zatoka Bistrina i Malostońska były znanym miejscem uprawy ostryg już w starożytności, także za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wskazują na to znalezione muszle ostryg w rzymskich wykopaliskach. W tradycji starożytnej ostrygi były spożywane jako hołd boginiom uważanym za stworzone z samych muszli. Od tamtych czasów do dzisiaj uważa się, że najlepiej smakują z odrobiną soku z cytryny lub dzikiej pomarańczy.

W czasach trudnych relacji Republiki Dubrownickiej z państwem osmańskim, ostrygi były dobrym produktem, służącym do przekupywania Turków przy różnych sprawach. Poniżej filmik jak wygląda hodowla ostryg.

Pierwotnie hodowano wyłącznie ostrygę europejską (Ostrea edulis), ale na początku XX wieku zaczęto hodować także małże śródziemnomorskie. Wzdychają za nimi prawdziwi smakosze na całym świecie, uznając je za najsmaczniejsze i najbardziej soczyste na świecie.

Książę Windsoru Edward VIII wraz z małżonką Wallis Simpson odwiedzili Pelješac. Podczas swojej wizyty w Stonie książęca para degustowała malostońskie ostrygi, później sprowadzane na królewski dwór Windsorów. Niezwykłe malostońskie ostrygi cieszyły się popularnością w monarchii austro-węgierskiej, Albanii i Rumunii. Na początku XX wieku były stale eksportowane do Paryża, Pragi, Rzymu i Neapolu. Obecnie ostrygi z Malego Stonu i Brijesty są rozpoznawalną marką w całej Europie.
Tradycyjnie co roku w marcu obchodzony jest Dzień Ostryg w miejscowościach Mali Ston i Brijesta. Ten właśnie miesiąc staje się także miesiącem ostryg, ponieważ uważa się, że właśnie wtedy jest ona najpełniejsza i najsmaczniejsza.

hodowla małż
Pelješac

Aby dowiedzieć się więcej o Pelješac, ostrygach, winie skorzystaj z oferty PELJEŠAC – WINO I OSTRYGI . Proponujemy też poszerzyć wiadomości o ciekawostki miejscowe i historyczne korzystając z pakietu ofert zwiedzanie miasta Split, Trogir, wyspy Hvar .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *