Karnawały i maskarady to wydarzenia, które tradycyjnie głównie w lutym rozbrzmiewają na ulicach Chorwacji i opierają się na radości, rozrywce i kreatywności. W Chorwacji karnawały mają długą historię sięgającą wieków i swoje korzenie w pogańskich rytuałach celebrujących nadejście wiosny i odrzucenie zimy. Tak zaczyna opowieść polski przewodnik Split – Halo Split.

Z czasem uroczystości te przejęły zwyczaje chrześcijańskie, stając się integralną częścią obchodów kalendarzowych. Pierwsze wzmianki o karnawałach w Chorwacji sięgają średniowiecza, kiedy odbywały się one w ramach przygotowań do Wielkiego Postu, okresu pokuty i wstrzemięźliwości przed Wielkanocą /procesja krzyża jak pisze przewodnik Hvar/. Dzisiejsze karnawały i maskarady w Chorwacji odbywają się w całym kraju, oczywiście z lokalnymi odmianami, które odzwierciedlają regionalne zwyczaje i folklor.

Nasze najbardziej znane karnawały to te w Rijece, Samoborze, Puli, Splicie i Dubrowniku, ale prawie każda wioska czy miasteczko ma swoją własną wersję tej tradycji, jak na przykład nasza Novska z imprezą „Maski do deski”. Główną cechą karnawału są oczywiście maskarady, podczas których przebierają się w różne kostiumy, od tradycyjnych postaci po współczesne, popularne postacie. Oczywiście żaden karnawał nie może obejść się bez pączków, które są głównym poczęstunkiem dla najmłodszych przebierańców. Podczas trwana festynu powtarza się „Maszkary, maszkary…..”

Rijeka jest tradycyjnie gospodarzem największego karnawału w Chorwacji, którego korzenie sięgają XIX wieku i co roku gromadzi ponad 10 tysięcy uczestników i setki tysięcy gości, a karnawał w Samoborze znany jest z autentycznej atmosfery i tradycyjnych masek, takich jak jako „fašnik” i „książę”. Parada maskaradowa w Puli jest pełna kreatywnych kostiumów i uczestników rywalizujących o najlepsze maski, podczas gdy karnawał w Dubrowniku znany jest jako „Festa” i obchodzony jest poprzez różne świąteczne wydarzenia, w tym parady, koncerty i tańce. Jako polski przewodnik Split uczestniczyłem w karnawale w Splicie mówiąc przy tym maszkary, maszkary….

Śmiało można stwierdzić, że karnawały i maszkary w Chorwacji to nie tylko festiwale rozrywki, ale także szansa na zachowanie dziedzictwa kulturowego i wspólnoty. Dzięki swoim bogatym korzeniom historycznym i współczesnym występom uroczystości te ożywiają ducha wspólnoty i radości w całej Chorwacji.

Poniżej krótka charakterystyka niektórych karnawałów:

Dowodem aktualności karnawału, jest dokument z 1449 r. – postanowienie Rady Miejskiej zakazujące zakrywania twarzy maseczką z wyjątkiem gości w zamku pod tytułem „Taniec zamaskowany”. Złamanie dekretu było wówczas surowo ukarane.

Dekret miał na celu utrzymanie porządku publicznego i uniemożliwienie swobodnej krytyki władzy. Historia pokazuje, że Karnawał przezwyciężył wszelkie przeszkody i pozostał świętem radości, dowcipnym i często krytycznym komentarzem do bieżących wydarzeń, możliwością bycia kimkolwiek chce każdy być, chociaż na chwilę.

Rok 1982 jest wyjątkowy dla Karnawału w Rijece. Wówczas mówiono świat maskarad jest gotowy na coś znacznie większego – i tak to się zaczęło. Tego roku po raz pierwszy przeszedł karnawał przez Korzo (główny deptak w Rijece) zorganizowane przez Stowarzyszenie Turystyczne Miasta Rijeka. Zaczęło się od 3 grup karnawałowych i to był początek historii wielkiego karnawału w tym mieście.

Te 3 grupy przetarły szlak dla rozwoju karnawału w Rijece, który z roku na rok stawał się coraz większy i popularniejszy.

Reszta to już historia – Karnawał, który wyrósł z tradycji mezopusowej regionu nadmorskiego,

Co to jest Mesopust? To tradycyjna nazwa okresu poprzedzającego Wielki Post, czyli czas zabawy, tańca i radości często obejmującym maskaradę i satyrę czas poprzedzający czterdziestodniowy post.

Karnawał w Rijece wyrósł zatem z tych autochtonicznych tradycjach, rozwijając je i rozwijając w dzisiejsze spektakularne wydarzenie. Obecnie rjećki karnawał jest najważniejszym wydarzeniem w Chorwacji w okresie karnawałowym.

Organizowane to wydarzenie pełne radości, profesjonalizmu spowodowało, że w 1995 roku Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Miast Karnawałowych (FECC), tym samym karnawał w Rijece znalazł się na liście 500 najważniejszych wydarzeń w Europie – Top 500 European Events, ogłosił „Sunday Times” to jedno z najbardziej egzotycznych wydarzeń na świecie, zostało wpisane do księgi „501 wydarzeń, w których warto uczestniczyć”, a Wspólnota Turystyczna Miasta Rijeka otrzymała nagrodę „Złote Serce Turysty” jako organizator najlepszej imprezy turystycznej w Europa Południowo-Wschodnia w 2009 roku.

Bądź kim chcesz! Przyjedź na karnawał w Rijece! Karnawał w Samoborze to największy chorwacki karnawał po Rijece. Odbywa się od pierwszej połowy XIX wieku w drugiej połowie lutego i słynie z elementów satyry. Centralną postacią karnawału jest książę Fašnik, którego marionetka zostaje spalona na stosie w ostatni wtorek przed popielcem.

Lastovo to najbardziej oddalona zamieszkana wyspa na otwartym morzu w Chorwacji, gdzie tradycja Na wyspie obecnie mieszka siedmiuset mieszkańcach. Dziedzictwo, którym szczycą się mieszkańcy Lastova, zostało ukształtowane zarówno przez kontekst śródziemnomorski, jak i izolację wyspy od lądu. Rezultatem jest ludowy spektakl a tradycja jego sięga 542-lat. Łącząc tradycje i współczesność. Opracowany scenariusz karnawału zaczyna się od św. Antoniego 17 stycznia i trwa w tym roku do tym roku 4 marca – po którym następuje Środa Popielcowa i 40 dni Wielkiego Postu do Wielkanocy, jest narracją mądrej, autonomicznej kultury, która celebruje swoją wyjątkowość i jedność. Lastowski karnawał 17 stycznia 2008 roku został ogłoszony niematerialnym dziedzictwem kulturowym Republiki Chorwacji.

Jako polski przewodnik Split, znający wybrzeże Chorwacji mogę stwierdzić, że karnawały i maskarady w Chorwacji to nie tylko festiwale rozrywki, ale także szansa na zachowanie dziedzictwa kulturowego i wspólnoty. Dzięki swoim bogatym korzeniom historycznym i współczesnym występom uroczystości te ożywiają ducha wspólnoty i radości w całej Chorwacji.

A o ciekawostkach zawartych w magii karnawału opowie Ci polski przewodnik Split, którego znajdziesz w HALO SPLIT.

CHORWACJA PRZEPISY WAKACJE , Przewodnik Split i Trogir – Tłumacz chorwackiego Roman , Tłumacz Przysięgły Języka Chorwackiego , TŁUMACZ CHORWACKIEGO

Wystarczy że wpiszesz w wyszukiwarkę google: przewodnik Split, przewodnik polski Split, Split polski przewodnik, Split przewodnik polski, zwiedzaj Split z polskim przewodnikiem, przewodnik Chorwacja, przewodnik po Splicie, przewodnik po Chorwacji, Chorwacja przewodnik, przewodnik Dalmacja, polski przewodnik po Splicie, przewodnik Trogir, polski przewodnik Trogir, przewodnik polski Trogir, Trogir polski przewodnik , Trogir przewodnik , Trogir przewodnik po polski, Split przewodnik po polski, wyspa Hvar, przewodnik wyspa Hvar, polski przewodnik Hvar, Hvar polski przewodnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *