Saliny w Stonie działają do dziś i są jednym z najstarszych czynnych zakładów produkcji soli w Europie. Co ciekawe, sól nadal pozyskuje się w całkowicie tradycyjny sposób, wykorzystując jedynie siłę słońca, wiatru i morza. To żywe muzeum, które opowiada fascynującą historię związku człowieka z naturą i mądrości dawnych inżynierów. Ich trwanie przez tyle stuleci, z zachowaniem tradycyjnych metod, jest niezwykłym fenomenem i cennym dziedzictwem Chorwacji. Saliny w Stonie to żywe Dziedzictwo Narodowe Chorwacji, są cennym zabytkiem technicznym i kulturowym, świadectwem wielowiekowej tradycji. Podejmowane są działania mające na celu ich ochronę. Tytułem wstępu. W Solanie znajduje się 58 basenów. Baseny są podzielone na siedem grup przeznaczonych do różnych etapów procesu produkcji soli. W obrębie końcowego etapu krystalizacji, dziewięć basenów jest specjalnie wykorzystywanych do zbioru soli. Osiem z tych basenów krystalizacyjnych nosi imiona świętych (Franciszek, Mikołaj, Baltazar, Antoni, Józef, Jan, Piotr i Paweł), a dziewiąty nazywa się Mundo, co oznacza „świat”. Okres zbiorów trwa zazwyczaj od kwietnia do września. O tym co tu przeczytasz więcej się dowiesz i więcej zobaczysz na naszej wycieczce z polskim przewodnikiem Peljesac – wino i ostrygi

Tradycja produkcji soli w Stonie sięga głęboko w starożytność. Archeolodzy znaleźli dowody na eksploatację soli na tym terenie już w czasach rzymskich. Uważa się, że rzymska osada Turris Stagni (Wieża nad Solniskiem) swoją nazwę zawdzięczała właśnie tym naturalnym solankom. Rzymianie doceniali wartość soli jako konserwantu i ważnego towaru handlowego. Pierwsze, prymitywne metody pozyskiwania soli polegały prawdopodobnie na odparowywaniu wody morskiej w naturalnych zagłębieniach terenu pod wpływem słońca i wiatru.

Po przybyciu Słowian a to jest VII wiek, Ston stał się ważnym ośrodkiem Zahumla. Produkcja soli kontynuowana była, choć informacje z tego okresu są skąpe. Wiadomo, że sól stanowiła ważne źródło dochodów dla lokalnych władców.

W okresie, gdy Ston był częścią Zahumla, kontrolę nad cennymi solankami sprawowali lokalni władcy tego słowiańskiego księstwa. Sól była ważnym źródłem dochodów dla nich.

Kluczowym momentem dla stonskich salin był rok 1333, kiedy Dubrownik zakupił Ston i Pelješac od Serbów. Dubrowniczanie natychmiast dostrzegli ogromny potencjał salin i uczynili z nich monopol państwowy. To właśnie Republika Dubrownicka nadała salinom w Stonie ich charakterystyczny, regularny kształt i rozbudowała infrastrukturę do produkcji soli na skalę przemysłową (jak na ówczesne czasy).

Po upadku Republiki Dubrownickiej, Ston znalazł się pod panowaniem różnych mocarstw (Francja, Austria-Węgry, Jugosławia). W tym okresie monopol państwowy na sól został zniesiony lub ograniczony. Saliny nadal funkcjonowały, ale ich znaczenie ekonomiczne w skali państwa zmalało. Jednak dla lokalnej społeczności produkcja soli wciąż była ważnym źródłem utrzymania i tradycji.

Stonske saliny to nie tylko miejsce produkcji soli. To żywe muzeum, które opowiada fascynującą historię związku człowieka z naturą i mądrości dawnych inżynierów. Ich trwanie przez tyle stuleci, z zachowaniem tradycyjnych metod, jest niezwykłym fenomenem i cennym dziedzictwem Chorwacji.

Chcesz zobaczyć z nami Ston a nawet więcej zapraszamy na wycieczkę „PELJEŠAC – WINO I OSTRYGI” , warto tez zwiedzić Split. Zaglądaj na naszą stronę na FB Przewodnik Split i Trogir – Tłumacz chorwackiego Roman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *