PATRONA DUBROWNIKA OD 972 ROK.
Polski kompozytor mieszkający w Dubrowniku, Ludomir Michał Rogowski, skomponował oratorium Čudo Svetoga Vlaha (Cudo świętego Vlaho) na cześć patrona.
Z dubrownickiej katedry w tym dniu usłyszymy dźwięki hymnu: Čuj, sveti Vlaho naš, molitve glas, Dubrovnik čuvaj svoj, čuvaj sve nas. (Usłysz nas, nasz święty Błażeju……), po czym rozpoczyna się uroczysta procesja ulicami miasta, podczas której niesione są relikwie św. Błażeja.
Święty Błażej urodził się w połowie około 280 roku w kapadockim mieście Sebast (obecnie miasto Sivas w środkowej Turcji), gdzie był lekarzem i uzdrowicielem oraz biskupem. Umarł śmiercią męczeńską w 316 roku. Torturowany przez Rzymian. Św. Vlaho nie wyrzekł się chrześcijaństwa, więc ścięto mu głowę. Co ciekawe, w chwili śmierci św. Vlaho Dubrownik jeszcze nie istniał.
Według legendy w 971 roku Wenecjanie chcieli podstępem zająć Dubrownik. Wchodzili na statki pod pretekstem zdobycia żywności i innych zapasów, ale w rzeczywistości chcieli zająć miasto. W tym czasie ksiądz Stojko modlił się w kościele św. Szczepana, a św. Vlaho ukazał mu się i ostrzegł go, że Wenecjanie chcą zająć miasto. Stojko ostrzegł ojców miasta i atak został odparty, jak wierzyli, dzięki św. Błażejowi (Vlaho). Od tego czasu do dziś św. Błażej jest czczony jako patron Dubrownika. W uroczystościach biorą udział wszyscy mieszkańcy. Ponadto za czasów Republiki Dubrownickiej w uroczystościach mógł uczestniczy każdy przestępca, skazaniec i zesłaniec
Pomniki poświęcone św. Vlaho. W samym centrum starego miasta znajdują się dziesiątki pomników, w głównych punktach miasta znajduje się 27 obrazów św. Błażeja, a kolejnych 40 znajduje się wokół kamiennych fasad.
Ze względu na swoją ponad tysiącletnią tradycję UNESCO zaliczyło Festyn św. Vlaho (Błażeja) do światowe dziedzictwo kultury niematerialnej.
Uroczystości rozpoczynają się 2 lutego i trwają do 5 lutego
Jedna odpowiedź